Wstęp

Stwardnienie rozsianie depresja test Bardzo skuteczny test, odpowiadający na pytania pytanie, czy mam depresje? A warto zadać sobie te pytanie. Dziś przedstawię bardzo skuteczny test, który pomoże Ci odpowiedzieć sobie na pytanie: czy mam depresję? Słowo „depresja” jest często nadużywane; mówi się: „mam depresję”, by opisać nawet lekki smutek lub przygnębienie. Depresja to jednak poważna choroba – długotrwale utrzymujący się stan złego nastroju, z którego wyjście jest trudne. Często występuje u osób chorych na stwardnienie rozsiane. Być może test ten pozwoli Ci znaleźć przyczynę swojego złego samopoczucia i wycofania się z życia. Do napisania tego artykułu zainspirował mnie wykład dra Feinsteina dotyczący depresji. Zapraszam do lektury! 

Stwardnienie rozsianie depresja test - SM, a depresja

Depresja często towarzyszy SM, ale jest stosunkowo rzadko diagnozowana i leczona. Warto pamiętać, że można uzyskać pomoc, która na ogół pozwala skutecznie wyleczyć się z depresji. Według MS Matters do stwierdzenia klinicznej depresji (towarzyszącej SM) potrzebne jest występowanie przynajmniej pięciu z następujących objawów, utrzymujących się przynajmniej przez 2 tygodnie: 

  • Prawie codziennie czujesz się smutek, pustkę, dużo płaczesz.
  • Przestało Cię interesować to, co zwykle sprawiało Ci codzienną przyjemność.
  • Przytyłeś (-aś) lub schudłeś (-aś), a Twój apetyt wzrósł lub zmalał.
  • Masz problemy ze snem.
  • Rozpiera Cię energia lub – przeciwnie – zupełnie Ci jej brak.
  • Przestajesz czuć swoją wartość.
  • Trudniej Ci się myśli, masz problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji.
  • Wydaje Ci się, że byłoby najlepiej, gdyby Twoje życie się skończyło.

Niektóre z wymienionych objawów, np. brak energii czy zaburzenia snu, występują zarówno przy stwardnieniu rozsianym, jak i przy depresji. Trudno określić, czy wynikają one z problemów psychicznych czy fizycznych, czy też z obu tych zaburzeń jednocześnie. Chorzy mają więc trudności z dostrzeżeniem u siebie depresji. 

Stwardnienie rozsianie depresja test - Depresja czy SM?

Niektóre z wymienionych objawów, np. brak energii czy zaburzenia snu, występują zarówno przy stwardnieniu rozsianym, jak i przy depresji. Trudno określić, czy wynikają one z problemów psychicznych czy fizycznych, czy też z obu tych zaburzeń jednocześnie. Chorzy mają więc trudności z dostrzeżeniem u siebie depresji.

Komentarz autora

Niezwykle trudno jest odkryć, że ma się depresję. Mnie samemu zajęło to kilka lat. Możliwe, że gdybym znalazł taki test wcześniej i poważnie zastanowił się nad występującymi u mnie objawami, uniknąłbym wielu problemów, zbędnego cierpienia i złych decyzji. Czasem zastanawiam się, czy moje życie wyglądałoby dziś inaczej, gdybym wiedział wtedy, że cierpię na to zaburzenie.

Warto poświęcić nieco czasu na rozwiązanie testu – zastanawianie się nad niewykorzystanymi możliwościami wywołuje u mnie prawdziwy smutek, przed którym chciałbym Cię uchronić.

Zapraszam do zapoznania się z poradnikiem chorego na SM. Oraz cyklem artykułów na stronie radia hobby.

 

Żródło: A. Feinstein „MS Matters” lipiec/sierpień 2003,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *