Rehabilitacja

Stwardnienie rozsiane siłownia

Stwardnienie rozsiane siłownia

Wstęp Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja: Przedstawię niezwykle ciekawy artykuł przygotowany przez grono interdyscyplinarnych specjalistów program opracowany dla ćwiczeń na siłowni. Badanie przedstawia program treningowy dla ćwiczeń wykonywanych

Czytaj więcej »

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja powinny iść ze sobą zawsze w parze. Rehabilitacja to podstawowy i kluczowy element leczenia. Z chęcią bym dodał, że. Prosty niestety czasami nie jest tak prosto. Pomimo, że przy stwardnieniu rozsianym zmęczenie jest niemile widziane, więc raczej zmęczeni nie będziemy, to ćwiczenia wymagają precyzji, dokładności i systematycznego wykonywania. Najskuteczniejszy sposób rehabilitacji to ćwiczenia ze specjalistą, jednak można też ćwiczyć w domu. Z tym, że gdy ćwiczymy w domu wymagany jest dobry plan treningowy i takie właśnie są przedstawione w tym cyklu artykułów.

Może teraz trochę o samej rehabilitacji. Do jeszcze niedawna nie zalecano ćwiczeń osobom chorym, z obawy przed zmęczeniem pojawiającym się w trakcie ćwiczeń. Sądzono, że zmęczenie może powodować nasilenie objawów stwardnienia rozsianego i przyśpieszyć postęp choroby. Dziś jednak jest pewne, że rehabilitacja pomaga, i jest niezbędna, aby umożliwić choremu maksymalne wykorzystanie jego potencjału fizycznego. Jednak rehabilitacja powinna być przygotowana w specjalistyczny sposób by uchronić chorego przed permanentnym zmęczeniem w trakcie wykonywania ćwiczeń. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu rehabilitacji dla chorych na stwardnienie rozsiane i często są wykorzystywane uniwersalne metody rehabilitacji przygotowane dla chorych z urazami neurologicznymi. Przy SM zestaw ćwiczeń powinien być ustalany indywidualnie dla każdego chorego, powinien on być dopasowany w oparciu o możliwości chorego i przebieg choroby, by  uniknąć zagrożeń wynikających z prowadzenia rehabilitacji. Rehabilitant powinien we współpracy z lekarzem prowadzącym dobrać formy terapii ruchowej, które są bezpieczne i przyniosą pacjentowi największą korzyść. 

 

Wpływ rehabilitacji

Rehabilitacja ma wpływ na: funkcjonowanie układu oddechowego, poprawę krążenia, sprawność układu mięśniowego, poprawę koordynacji,  poprawę jakości snu, zapobieganie otyłości.

·      Nie bez znaczenia jest też dobroczynny wpływ ćwiczeń na samopoczucie chorych. Warto więc ćwiczyć nawet samodzielnie w domu.

·      Widząc takie korzyści płynące z rehabilitacji trudno jest nie zacząć ćwiczyć, czy to w domu, czy z wyszkolonym rehabilitantem.Nie jest to szczególnie istotne, ważne jest by po prostu zacząć ćwiczyć i się nie poddawać.