Wstęp

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja teoria: Stwardnienie rozsiane może powodować znaczące zaburzenie narządu ruchu. Co prowadzi do  dużych problemów: z utrzymaniem równowagi, z poruszaniem się i wykonywaniem podstawowych czynności życiowych. Ponadto z SM może występować wiele innych chorób, w tym choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa oraz tak zwany zespół permanentnego zmęczenia, który poważnie utrudnia życie. Systematyczna rehabilitacja pomaga przytych problemach i znacznie poprawia jakość życia chorych.

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja teoria- W jaki sposób rehabilitacja może pomóc

Do jeszcze niedawna nie zalecano ćwiczeń osobom chorym, z obawy przed zmęczeniem pojawiającym się w trakcie ćwiczeń. Sądzono, że zmęczenie może powodować nasilenie objawów stwardnienia rozsianego i przyśpieszyć postęp choroby. Dziś jednak jest pewne, że rehabilitacja pomaga, i jest niezbędna, aby umożliwić choremu maksymalne wykorzystanie jego potencjału fizycznego. Jednak rehabilitacja powinna być przygotowana w specjalistyczny sposób by uchronić chorego przed permanentnym zmęczeniem w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Ćwiczenia

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu rehabilitacji dla chorych na stwardnienie rozsiane, i często są wykorzystywane uniwersalne metody rehabilitacji przygotowane dla chorych z urazami neurologicznymi. Przy SM zestaw ćwiczeń powinien być ustalany indywidualnie dla każdego chorego, powinien on być dopasowany w oparciu o możliwości chorego i przebieg choroby, by  uniknąć zagrożeń wynikających z prowadzenia rehabilitacji. Rehabilitant powinien we współpracy z lekarzem prowadzącym dobrać formy terapii ruchowej, które są bezpieczne i przyniosą pacjentowi największą korzyść.

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja teoria - Wpływ rehabilitacj

  • Rehabilitacja ma wpływ na:
  • funkcjonowanie układu oddechowego,
  • poprawę krążenia,
  • sprawność układu mięśniowego,
  • poprawę koordynacji,
  • poprawę jakości snu,
  • zapobieganie otyłości.
  • Nie bez znaczenia jest też dobroczynny wpływ ćwiczeń na samopoczucie chorych. Warto więc ćwiczyć nawet samodzielnie w domu.

Komentarz autora

Ćwicząc należy pamiętać o bezpiecznym wykonywaniu ćwiczeń. Najlepiej jest ćwiczyć w obecności osób trzecich, które w razie potrzeby w każdej chwili mogą pomóc. Jeszcze raz zaznaczam, że zbyt intensywne lub niepoprawne wykonywane ćwiczenia może nam zaszkodzić i przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Warto więc ćwiczyć nawet samodzielnie w domu.

Źródło: “Oswoić SM, Poradnik dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane”, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *