Wstęp

Stwardnienie rozsiane praca – Ogół społeczeństwa postrzega stwardnienie rozsiane jako szybko postępującą chorobę prowadzącą do paraliżu. Nie zaskakuje to, że pracodawcy długo zastanawiają się, czy zatrudnić osobę chorą; mogą nawet starać się zwolnić pracownika, który usłyszał taką diagnozę. Prawda jest jednak taka, że paraliż dotyka niewielu chorych i następuje w wyjątkowych okolicznościach, a pozostałe objawy pojawiają się, stabilizują lub znikają. Osoby ze stwardnieniem rozsianym naprawdę dobrze radzą sobie w pracy, choroba zaś nieznacznie ogranicza ich możliwości zawodowe

Stwardnienie rozsiane Praca - Kiedy poinformować pracodawcę

Istotny problem stanowi decyzja, kiedy poinformować pracodawcę, że jesteśmy chorzy. Groźba zwolnienia jest realna, zrozumiała jest więc związana z tym niechęć lub obawy. Nawet jeśli objawy są niemal niewidoczne, i tak uczciwym wyjściem będzie wytłumaczenie pracodawcy, że one istnieją. Ukrywanie się z tym może prowadzić do dodatkowego, niepotrzebnego stresu i licznych nieporozumień.

Stosunek innych do choroby

Otoczenie w pracy zwykle podchodzi życzliwie do naszej niepełnosprawności – szczególnie jeśli wytłumaczymy niektórym, że problemy z poruszaniem się to typowe i najczęściej spotykane objawy stwardnienia rozsianego. Trzeba też uzmysłowić im, jak ważna jest bliska odległość stanowiska pracy od toalety. Powinni oni ponadto być świadomi kwestii zmęczenia, które powoduje choroba, a także związanych z nią kłopotów: z koncentracją, chwilowymi lukami w pamięci, niewyraźną mową i złym nastrojem. Przekonają się, że takie rzeczy są przy stwardnieniu rozsianym naturalne. Jeśli powiadomimy o naszej sytuacji jak najwięcej współpracowników, nie powinniśmy mieć z nimi problemów.

Stwardnienie rozsiane Praca - Wpływ utraty pracy

Utrata pracy ma bardzo negatywny wpływ na psychikę osób chorych – powinniśmy pracować tak długo, jak będzie nam to odpowiadało. Dla większości osób praca jest kluczowa, aby osiągnąć osobistą satysfakcję. To nie tylko źródło dochodu i niezależności finansowej. Dlatego zwolnienie to cios, który zmienia nasz status społeczny. Wytrąca on nas z równowagi. Przestajemy czuć się tak wartościową częścią społeczeństwa, jak dotychczas, a to obniża nasze poczucie własnej wartości.


Komentarz autora

Żródło: SM i Ty Jak żyć ze stwardnieniem rozsianym, Cynthia Benz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *