Wstęp

Stwardnienie rozsiane jak sobie radzić z chorobą: Stwardnienie rozsiane jak sobie radzić Słowa „radzić sobie” słyszymy bardzo często, są traktowane tak jakby były niezawodnym sposobem na rozwiązywanie wszystkich problemów. A czym są tak naprawdę? Radzenie sobie jest poszukiwaniem dróg, dzięki którym możliwe jest uporanie się z naszym problemem i niwelowanie jego skutków. Ludzie próbują rozwiązać swoje problemy w różny sposób. Jednak „strategie radzenia sobie” zależą od naszych indywidualnych cech charakteru, istnieją dwa poprawne sposoby radzenia sobie z problemami przez zmiany i dostosowanie.

Stwardnienie rozsiane jak sobie radzić z chorobą- Strategie

Niektóre sytuacje można zmodyfikować, by lepiej pasowały do naszych wymagań, więc jest to dobry sposób, a nawet bardzo dobry. Gdy zmienimy sytuację, znika problem. Jednak z niektórych sytuacji niemożliwe jest wyjście tym sposobem – niekiedy nie jest możliwe wprowadzenie zmian. Niestety tak jest właśnie w przypadku stwardnienia rozsianego. Pomimo zmiennej natury choroby, kolejnych rzutów i remisji ich skutków – SM niestety nie odchodzi na zawsze. Nie można postanowić, że nie mamy z nim problemu i nic wspólnego, bo ta choroba w ten sposób nie zniknie.

Zmiana myślenia

Nie można wprowadzić zmian dotyczących samej choroby, jedyne co można zmienić, to sposób reakcji na chorobę. To, że jesteśmy chorzy, pozostaje bez zmian – zmianie mogą ulec same myśli dotyczące choroby i związane z tym uczucia. To właśnie sposób radzenia sobie zwany dostosowaniem. Można zmienić za to sposób, w jaki nasz organizm poradzi sobie z chorobą, a my możemy nauczyć się panować nad swoimi reakcjami w związku z chorobą. Nie jest to zupełnie nowa umiejętność, przez całe nasze życie dostosowywaliśmy swoje reakcje w związku z zaistniałą sytuacją. Jeśli tak potraktujemy chorobę, będzie ona tylko kolejnym wyzwaniem i można spróbować poradzić sobie wykorzystując zdobyte już umiejętności.

Komentarz autora

Bardzo bym chciał udzielić złotej odpowiedzi na pytanie – jak sobie radzić ze stwardnieniem rozsianym? Jednak temat jest zbyt trudny, by opisać go w jednym artykule, więc zacznę publikować cykl artykułów pod tytułem „Stwardnienie rozsiane jak sobie radzić?”. Mam nadzieje, że po jego przeczytaniu dojdziecie do swojej odpowiedzi, bo tak naprawdę nikt za was jej nie udzieli. Jednak nie jest to łatwe i szybkie, wymaga to czasu i wiele trudu. W moim przypadku trwało to kilka lat, ale warto było szukać odpowiedzi.

Żródło: SM i Ty Jak żyć ze stwardnieniem rozsianym, Cynthia Benz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *