Wstęp

Stwardnienie rozsiane depresja leki:  Na przestrzeni ostatnich 30 lat zebrano stosunkowo niewiele informacji o wpływie środków przeciwdepresyjnych na funkcjonowanie osób ze stwardnieniem rozsianym borykających się z depresją.

stwardnienie rozsiane depresja leki - Badania

  • Jedno z badań przeprowadzono w 1990 roku (osoby badane nie wiedziały, że zażywają lek przeciwdepresyjny). Badano wpływ środka o nazwie "trójcyklicznym", występuje on w wielu rodzajach leków na depresje. Jak się okazało rzeczywiście poprawiał on nastrój chorych. Jednak wywoływał on niepożądane skutki uboczne (np. suchość w ustach). W sytuacji zmniejszania dawki leku – zaczynał on słabiej działać.
  • W drugim badaniu chorzy wiedzieli, że przyjmują antydepresant, jego substancją aktywną było sertraline, lek z rodziny „SSRI”. Ten lek również poprawił nastrój, chociaż pojawiły się ponownie skutki uboczne, ale nie tak poważne, a lek był lepiej tolerowany. A jeśli już pojawiały się skutki uboczne, lekarze radzili sobie z nimi zmniejszając dawkę leku i nie musieli przerywać leczenia.
  • Obu rodzin leków używa się w leczeniu depresji w SM, podobnie zresztą, jak i innych antydepresantów. Nie ma dowodów na to, że przy SM jakiś środek typu SSRI jest lepszy od drugiego.

Witamina D

W wielu miejscach można przeczytać, że witamina D jest lekiem na depresje, jest to absolutna nieprawda! Witamina D NIE JEST LEKIEM na depresje! Dlaczego zatem jest tyle pisane o depresji i witaminie D? Nie znaczy to, że nie należy stosować witaminy D, w celu uchronienia się przed depresją, ponieważ istnieje pewien związek między nimi.

stwardnienie rozsiane depresja leki - Niedobory witaminy D

U chorych z niedoborem witaminy D zauważono występowanie depresji zdecydowanie częściej niż u tych z właściwym poziomem, a stwardnieniu rozsianemu często towarzyszą duże niedobory tej witaminy. Suplementacja ma charakter profilaktyczny, zwyczajnie chroni nas przed pojawieniem się depresji. Dlatego właśnie warto jest ją stosować.

Komentarz autora

Niestety antydepresanty to nie magiczne pigułki szczęścia, które same w kilka dni wyleczą depresje, wymagana jest Twoja ciężka praca, by wrócił uśmiech, pomocna może być też praca z psychoterapeutą. Z własnego doświadczenia wiem, że przynosi ona świetne efekty. O psychoterapii można będzie przeczytać w kolejnym artykule. Jeśli chodzi o czas kuracji, to o dwóch czy trzech tygodniach możesz zapomnieć, leki te trzeba brać przez długi okres czasu, by przyniosły efekty. Jednak naprawdę warto je stosować. Bez pomocy farmakoterapii nie poradziłbym sobie i zatracałbym się w pustce i smutku, co już robiłem. Długa, ciężka i nie leczona depresja odbiła się na mnie piętnem, postaraj się tego uniknąć i udaj się po pomoc do lekarza specjalisty.

Źródło: A. Feinstein “SM Matters”, lipiec/sierpień 2003.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *